flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Порядок про доступ до матеріалів судових справ і матеріалів

Затверджено наказом голови суду 

  2      від 3.01.2013 р.

 

 

 

Порядок

про доступ  до матеріалів судових справ і матеріалів

 

I. Загальні положення

 

  1.1. Цей Порядок про доступ  до матеріалів відповідних  судових справ і матеріалів учасників процесу, а також осіб, які брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їх права та обов’язки, розроблено з метою реалізації вимог і положень процесуального законодавства України, Інструкції з діловодства в місцевому загальному суді, Інструкції про порядок роботи з технічними засобами фіксування судового процесу,  щодо ознайомлення з матеріалами справ і отримання копій документів.

II. Загальний порядок видачі для ознайомлення судових справ і копій документів.

 

2.1 Відповідно до чинного процесуального законодавства України особи, які беруть або брали участь в судовому провадженні, мають право ознайомитися з матеріалами кримінального провадження, цивільними, адміністративними справами та справами про адміністративні правопорушення, отримувати необхідні копії документів справи, отримувати повне або часткове роздрукування технічного запису судового засідання.

 

2.2 Матеріали судової справи для ознайомлення видаються на підставі відповідної заяви особи (зразок і бланк заяви видається канцелярією суду) протягом робочого часу суду.

 

2.3 Відповідно до діючого законодавства особа до заяви про ознайомлення і видачі копій документів зі справи повинна надати відповідний документ, що посвідчує особу і підтверджує її право на ознайомлення з матеріалами судової справи:

 

- прокурор (після пред’явлення службового посвідчення);

 

- адвокат, який бере участь у справі (після пред’явлення документу, що посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги, а саме:

 

а) договір про надання правової допомоги;

 

б) довіреність;

 

в) ордер;

 

г) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги);

 

-    учасники процесу і особи, що приймають участь в кримінальному провадженні,  цивільних, адміністративних справах та справах про адміністративні правопорушення (після пред’явлення  документа, що посвідчує особу, та, в необхідних випадках, доручення представника).

 

2.4 Видача справ вказаним особам для ознайомлення здійснюється відповідним секретарем суду (якщо справа розглянута і здана  в канцелярію суду), секретарем судового засідання (якщо справа знаходиться на розгляді судді) або головним спеціалістом суду, який є відповідальною особою за ведення архівної справи суду (якщо  справа передана до архіву суду).

 

2.5 У випадку подання письмової заяви про ознайомлення з архівною справою або витребуванням справи особою, яка не пов’язана  з розглядом справи,  але за своїм службовим становищем має таке право, дозвіл на видачу справи з архіву і надання для ознайомлення надає голова суду або його заступник.  Видача справ вказаним особам для ознайомлення здійснюється головним спеціалістом суду, який є відповідальною особою за ведення архівної справи суду.

 

2.6 Факт ознайомлення з матеріалами справи фіксується особою, яка знайомиться зі справою, і відповідною особою апарату суду  в заяві і в Журналі видачі справи для ознайомлення, де вказуються число, місяць, рік, година видачі і ознайомлення. Інші відомості працівником апарату суду зазначаються в Журналі обліку видачі судових справ для ознайомлення.

 

2.7  При поверненні справи після ознайомлення працівник апарату суду, який видав справу, повинен ретельно перевірити наявність усіх матеріалів у справі, про що зазначити у Журналі видачі справ для ознайомлення.

 

2.8  Копії судових документів  видаються працівниками апарату суду особам, які відповідно до діючого процесуального  законодавства України, мають право на їх отримання.

 

2.9 Ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, цивільних та адміністративних справ проводиться виключно  у визначеному для цього приміщенні суду та в присутності працівника апарату суду.

 

Ознайомлення з матеріалами кримінального провадження та протоколом судового засідання особи, яка перебуває під вартою, відбувається в приміщенні для конвою суду тільки в присутності працівника апарату суду.

 

2.10 За клопотанням осіб, які брали участь у судовому провадженні по справі, може здійснюватися прослуховування фонограм судового процесу.

 

2.11 Для прослуховування фонограм судових засідань у суді організовується робоче місце. Робоче місце обладнується комп'ютером із акустичною системою, головними телефонами, пристроєм CD/DVD – RW, блоком безперебійного живлення, принтером.

 

Прослуховування фонограм судового розгляду матеріалів кримінального провадження особами, які перебувають під вартою,  здійснюється у відповідно обладнаному відокремленому  місці в приміщеннях конвойною служби.

 

2.12 Для ознайомлення осіб, які беруть участь у справі, з   даними технічного фіксування судового процесу (судового засідання) головним спеціалістом суду, відповідальним за ведення архівної справи в суді, використовується робоча копія фонограми.

 

2.13 За заявою учасників процесу, або особи, яка брала участь у судовому провадженні, по справі, за розпорядженням головуючого головним спеціалістом суду, відповідальним за ведення архівної справи в суді, здійснюється повне або часткове роздрукування технічного запису судового засідання за плату, встановлену Законом України "Про судовий збір".

 

 III.  Оформлення виявлених пошкоджень матеріалів справи

 

та направлення судових справ за межі суду

 

       3.1 У разі виявлення нестачі документів, аркушів, пошкодження процесуальних документів справи (відсутність аркушів, будь-які дописки, виправлення, підкреслення тощо) працівником апарату суду складається акт у двох примірниках, один із яких передається  керівнику апарату суду для проведення перевірки і вжиття відповідних заходів реагування, другий долучається до справи.

 

            3.2 За межі суду судові справи направляються лише за письмовою вимогою органів, яким за законом надано таке право витребування справ, при наявності резолюції голови суду або його заступника.

 

            3.3 Категорично заборонити надсилати іншим органам судові справи, провадження по яким не закінчено.

IV.  Відповідальність працівників апарату суду

 

4.1 За порушення своїх посадових обов’язків, вказаного Порядку працівники апарату суду несуть персональну відповідальність, визначену законодавством України.